Dnešní ekonomická situace v celé Evropě není nijak růžová a nevypadá to, že by se mělo blýskat na lepší časy. Nezaměstnanost stoupá a práci nemohou najít lidé s mnohaletou praxí natož, pak studenti. A přitom vysoké školy rok od roku chrlí více a více absolventů. Takže se stává, že mnoho studentů po absolvování vysoké školy zůstává dlouho bez práce a nakonec vezmou práci, pro kterou vysokou školu studovat nemuseli.

Jednou z cest, jak předejít tomu, abyste po absolvování vysoké školy skončili na pracovním úřadě a chodili po firmách s žádostí o práci a přitom se setkávali jenom s odmítáním je již při škole začít pomalu buď s vlastním podnikáním, nebo někde začít pracovat. Pracováním nemyslím brigády, ale práci, která dává smysl, rozumíte ji, baví vás a má pro vás perspektivu. Nikoliv práce prodavače či telefonisty na poloviční úvazek. U podnikání je to stejné. Pokud se rozhodnete podnikat, musí vás samotná činnost podnikání bavit a přinášet vám radost. V první fázi alespoň radost v peněžní podobě. Jinak u toho dlouho nevydržíte.

Fakta: Proč nezkusit podnikat jako student

Kdy jindy chcete zkusit rozjet vlastní byznys, než v bezstarostných letech studia, kdy nemáte na krku hypotéku na barák, leasing na auto a závazky v podobě partnera či dětí. Jako student máte pár povinností, z nichž jedna z nich je vystudovat vysokou školu. Při plnění této povinnosti vám zbude ještě mnoho času, který můžete využít pro rozjetí vlastní živnosti.

Proč podnikat při studiu v bodech:

  1. Bezstarostný studentský život vs. Realita dospělého jedince se závazky.
  2. V dnešní době internetu a v době, kdy má každý student většinou vlastní počítač a přístup k internetu jsou začátky podnikání jednodušší. Nemusíte totiž disponovat velkým kapitálem a díky internetu máte mnoho možností, kdy, kde, jak a s čím začít
  3. Škola za vás zaplatí zdravotní a sociální pojištění.
  4. Můžete uplatnit slevu na dani pro studenty, takže za daně odvedete mnohem méně než obyčejný živnostník
  5. V začátcích podnikání nevyžaduje vaše činnost tolik administrativy a v podstatě až za rok po založení si živnostenského listu jenom odevzdáte daňové přiznání. Do té doby se můžete s elánem věnovat samotnému podnikání a samozřejmě také studování
  6. Mnoho starších a zkušenějších podnikatelů vám rádi poradí, protože se jim budete líbit jako pracovitý, podnikavý, mladý student (vlastní zkušenost). Rady od zkušenějšího podnikatele jsou k nezaplacení, protože se můžete vyvarovat chyb, které tento podnikatel udělal, aby vám mohl dát radu. Tím může být vývoj vašeho vlastního podnikání značně urychlen.

Závěr

Kdo nic nezkusí, nic nezíská. Každopádně za pokus to stojí. Minimálně, protože je zde šance, že po škole už budete mít svojí budoucnost vyřešenou. Neskončíte na pracovním úřadě a nebudete chodit po pracovních pohovorech půl roku, než získáte zaměstnaní, kvůli kterému jste na školu nemuseli chodit. V tom nejlepším případě budete po skončení studia svobodný člověk a to jak časově tak finančně. Tak co říkate? Za pokus to stojí, ne?